„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
A DLA Piper Technology Index 2022 Riport friss elemzésében 350 európai székhelyű vállalat felsővezetői vallottak az IT ágazattal kapcsolatos várakozásaikról.
A folyamatosan változó szabályozói környezet és a gazdasági nehézségek miatt a technológiai szektornak egyre több kihívással kell szembenéznie, ám az iparág szereplői továbbra is optimisták.
A technológiai szektor is megérzi a geopolitikai eseményeket, az ellátási láncokkal, az alapanyag- és a munkaerőhiánnyal kapcsolatos problémákat. Ennek ellenére a kutatás eredményei azt mutatják, hogy az iparág szereplői bizakodóak: a felmérésben résztvevők 66 százaléka bevételeik növekedésére számít a következő 12 hónapban, a megkérdezettek 28 százaléka pedig 6-10 százalékos emelkedéssel számol.
A kutatás az elmúlt időszak, különösen a Covid-19 járvány hatására is kitért. A felsővezetőkkel készített interjúkból kiderült, hogy a vállalatok 99 százaléka még ma is igyekszik mérsékelni a járvány negatív utóhatásait, elsősorban a termék- és szolgáltatáskínálat finomításával, másrészt az árképzés felülvizsgálatával és az ideiglenes munkaerő-csökkentéssel. Ugyanakkor
Boldog dolgozó, boldog főnök
A járvány egyik pozitív hozadéka a távmunka lehetősége. A Makronóm már korábban rámutatott, hogy valójában nem feltétlenül „lazsálnak” a távmunkát végzők. Egy korábbi felmérés szerint a rugalmasság, ezzel együtt a home office lehetősége pozitív hatással van a munkavállalók közérzetére, így annak az esélye is nagyobb, hogy nem fognak egyhamar munkahelyet váltani, emellett pedig hatékonyabb is a „boldog dolgozó”.
„A gazdasági kihívások, valamint a folyamatosan változó és szigorú szabályozási környezetnek való megfelelés komoly nyomást helyez a vállalatvezetők vállára. Ennek ellenére a technológiai szektor szereplői agilisnak és rugalmasnak bizonyultak, a nehézségekben az átalakulás és a növekedés lehetőségét látják, beruházások és innováció tekintetében egyaránt” – mondta el Kozma Zoltán, a DLA Piper Hungary Technológiai csoportvezető partnere.
Az ESG szemlélet – amely az angol Environmental, Social és Governance szavak rövidítése, és egy olyan keretrendszert jelöl, amelynek célja, hogy a pénz- és tőkepiaci szereplők a fenntarthatóság szempontjából objektíven ítélhessék meg a gazdálkodó szervezetek tevékenységét – az elmúlt években a technológiai szektort is elérte. A kutatásban résztvevők 68 százaléka lehetőségként tekint rá, sőt a résztvevők 46 százaléka 1-10-es skálán 8-as vagy annál magasabb prioritásúnak minősítette az ESG kérdéseket. A szemlélet jelentőségét mutatja az is, hogy a válaszadók 41 százalékának jelenleg is van fenntarthatósági kérdésekkel és szempontokkal specializáltan foglalkozó felsővezetői képviselője. A vállalatvezetők úgy gondolják, hogy
amelyre az ágazatnak a környezeti fenntarthatóság terén törekednie kell.
A riport az elmúlt évek legjelentősebb technológiai megoldásaival és fejlesztéseivel kapcsolatos várakozásokra is rámutat. A felmérés alapján az 5G növekedési potenciált kínál az intelligens városok, az IoT-eszközök és -hálózatok, valamint a pénzügyi szolgáltatások megvalósításában, azonban a válaszadók szerint a technológia elterjedésében komoly akadályt jelentenek a beruházási és csatlakozási költségek.
A mesterséges intelligencia bevezetésének már számos előnyét tapasztalták a vezetők, a legfontosabbak között elsősorban a rugalmasságot, a hatékonyabb eljárásokat és a folyamatok gyorsaságát emelték ki, azonban sokan bizonytalanok a bevezetés költségeinek megtérülésében. A fintech beruházások megvalósítását hátráltató tényezőként pedig leggyakrabban a szabályozási követelményeket, a meglévő üzleti tevékenység megzavarásának veszélyét, valamint a fintech-szolgáltatók pénzügyi erejének hiányát nevezték meg.
A kutatás részletes eredményei a DLA Piper Technology Index 2022 kiadványában érhetőek el.